Vianoce sú krásne aj prípravami - predstava o nebi

Autor: Milan Kolcun | 13.12.2011 o 8:21 | (upravené 13.12.2011 o 8:31) Karma článku: 8,35 | Prečítané:  1127x

Ako máme 3 časy v gramatike, prežívam aj tri časy tešenia. Udalosti môžu byť krásne v spomienkach, ich vychutnávaním v danom momente i tešením sa na ne. Zas sa začalo jedno tešenie. Upratovaniu a výzdobe v byte zodpovedá aj upratovanie a zdobenie v duši. Ak odbúrame stres, ktorý nám k sviatkom pribalil konzumizmus, dostávame sa k spirituálnej podstate Vianoc.

Pozemskému človeku prislúcha rytmus. Nedokáže len pracovať či sa nonstop zabávať. Nateraz je naším údelom striedať nálady, akceptovať výkyvy našich blížnych i prírody, prežívať neobľúbené ročné obdobia... Treba si pokorne uznať, že bez striedania počasia, aktivity a pasivity, dobra a zla, by sme sa asi aj unudili a nebolo by o čom ani hovoriť či tvoriť. Teším sa na Vianoce, lebo mi každý rok poskytnú ukážku pokoja, radosti a šťastia aspoň na chvíľu. V tej časovo obmedzenej ukážke sa skrýva nádej na istotu. Že takto sa dá byť nonstop. Ako? Pre Boha je to hračka. 
Neviem si predstaviť nebo, o to viac v neho verím. Hrdina môjho románu Najnovší hriech je presvedčený, že Boh dokáže vygenerovať nekonečnú radosť bez toho, aby sa nám prejedla, aby sme sa z nej časom unudili. Našou logikou to nevieme pochopiť, no podľa mňa práve to je zázračný atribút neba, do ktorého sa ľudská logika nevojde, lebo je trápna svojou predvídateľnosťou a ďalšími limitmi. Nedokážeme uveriť, že dobre, veselo a harmonicky môže byť nonstop. Nedostatok viery je však len naša chyba, či skôr nedokonalosť. A tak si kúsok z toho aspoň predstavme. Na Vianoce. Dovtedy sa na nich tešme. No bez myšlienkových a duchovných príprav to nebude ono.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Schránka už Dôvere neprejde. Žitňanská mení zákony

Kauzy ako Lemikon či Váhostav by sa opakovať nemali, staré prípady však už protischránkový zákon nezachytí.

DOMOV

Štátna poisťovňa potrebuje na zdravie 51 miliónov

Štát už všeobecnú zdravotnú dotovať nemôže.

KOMENTÁRE

Slovenský Lex Panama

Aj keby Žitňanskej zákon skresal rozkrádanie naozaj len o „drobné“, stále hovoríme asi o desiatkach miliónov eur.


Už ste čítali?