O pár hodín zmizne z centra Košíc známy Myslbekov kôň

Autor: Milan Kolcun | 2.5.2012 o 20:31 | Karma článku: 15,72 | Prečítané:  6013x

  Kôň slávneho českého sochára J. V. Myslbeka, ktorého si môžete pozrieť v Prahe na Václavaku (sedí na ňom sv. Václav), je aj v Brne a v Košiciach. Málokto to vedel do mája 2002, kým R. Schuster nepožiadal Univerzitu veterinárneho lekárstva, aby slávnu sochu prenajali mestu, nech ho vidí viac ľudí. Odvtedy sa Košičania začali stretávať „pri koňovi", deti z neho mali radosť a ako sprievodca som k nemu priviedol tisíce turistov. O pár hodín to už bude inak.  

 

Kôň sa má vrátiť vlastníkovi. Uvidia ho už len zasvätenci v areáli univerzity mimo centra.

Vlastne nie, už vidím turistov, ktorých väčšina chodí do Košíc najmä počas víkendov a majú na prehliadku centra 60-90 minút, ako si rýchlo po prehliadke hľadajú dopravné spojenie na Komenského ulicu, potom pohľadajú univerzitu a keď ju nájdu, pýtajú sa rôznymi jazykmi vrátnika, kde ten kôň je.

 

Z marketingového hľadiska „košickej veteriny" to (podľa mňa) nebol najšťastnejší krok. Zatiaľ čo iné inštitúcie platia vysoké sumy, aby sa zviditeľnili na bilboardových plochách v centre, ktoré už ľudia ignorujú, „veterina" má priamo v centre trojrozmerný, neprehliadnuteľný „bilboard" v nadčasovom, umeleckom prevedení. Priam monument, či aspoň dominantu Orlej ulice, Zvonárskej ulice a viditeľnú aj z Hlavnej ulice. Reklamu jednej z najlepších univerzít na Slovensku, na ktorej vďaka jej vysokému a zaslúženému renomé študuje aj veľa cudzincov, robilo počas 10 rokov dielo slávneho sochára.

 

Už nebude. O pár hodín ho dajú preč. Turisti ho ešte istý čas budú hľadať, kým sa nevypredajú „staré" knihy o Košiciach a nerozdajú „neaktuálne" prospekty, ešte s koňom.

 

Košičanom bude smutno istý čas. Komu ako. Sú aj takí, ktorým sa kôň na námestí s parkoviskom a smetnými debnami nepáčil. Podľa mňa však bolo treba presťahovať radšej smetné nádoby.

 

No múdrejší zas ustúpi. Aj keď je to kôň.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Zakladateľ siete pre deti milionárov: Tisíc eur je psychologická hranica

Používať ju môže iba ten, čo má na tisíceurové mesačné členské, pozerať sa ale môže každý, hovorí JURAJ IVAN.

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi.

SVET

Rakúski voliči rozhodujú o novej hlave štátu

Rakúšania si vyberajú medzi Norbertom Hoferom a Alexandrom Van der Bellenom.


Už ste čítali?