O pár hodín zmizne z centra Košíc známy Myslbekov kôň

Autor: Milan Kolcun | 2.5.2012 o 20:31 | Karma článku: 15,72 | Prečítané:  6019x

  Kôň slávneho českého sochára J. V. Myslbeka, ktorého si môžete pozrieť v Prahe na Václavaku (sedí na ňom sv. Václav), je aj v Brne a v Košiciach. Málokto to vedel do mája 2002, kým R. Schuster nepožiadal Univerzitu veterinárneho lekárstva, aby slávnu sochu prenajali mestu, nech ho vidí viac ľudí. Odvtedy sa Košičania začali stretávať „pri koňovi", deti z neho mali radosť a ako sprievodca som k nemu priviedol tisíce turistov. O pár hodín to už bude inak.  

 

Kôň sa má vrátiť vlastníkovi. Uvidia ho už len zasvätenci v areáli univerzity mimo centra.

Vlastne nie, už vidím turistov, ktorých väčšina chodí do Košíc najmä počas víkendov a majú na prehliadku centra 60-90 minút, ako si rýchlo po prehliadke hľadajú dopravné spojenie na Komenského ulicu, potom pohľadajú univerzitu a keď ju nájdu, pýtajú sa rôznymi jazykmi vrátnika, kde ten kôň je.

 

Z marketingového hľadiska „košickej veteriny" to (podľa mňa) nebol najšťastnejší krok. Zatiaľ čo iné inštitúcie platia vysoké sumy, aby sa zviditeľnili na bilboardových plochách v centre, ktoré už ľudia ignorujú, „veterina" má priamo v centre trojrozmerný, neprehliadnuteľný „bilboard" v nadčasovom, umeleckom prevedení. Priam monument, či aspoň dominantu Orlej ulice, Zvonárskej ulice a viditeľnú aj z Hlavnej ulice. Reklamu jednej z najlepších univerzít na Slovensku, na ktorej vďaka jej vysokému a zaslúženému renomé študuje aj veľa cudzincov, robilo počas 10 rokov dielo slávneho sochára.

 

Už nebude. O pár hodín ho dajú preč. Turisti ho ešte istý čas budú hľadať, kým sa nevypredajú „staré" knihy o Košiciach a nerozdajú „neaktuálne" prospekty, ešte s koňom.

 

Košičanom bude smutno istý čas. Komu ako. Sú aj takí, ktorým sa kôň na námestí s parkoviskom a smetnými debnami nepáčil. Podľa mňa však bolo treba presťahovať radšej smetné nádoby.

 

No múdrejší zas ustúpi. Aj keď je to kôň.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Fico rieši elektrinu len na strednom Slovensku, cena však stúpla aj inde

Začiatkom roka niektorým domácnostiam extrémne stúpli ceny elektriny. Minulý týždeň proti šéfovi regulačného úradu Jozefovi Holjenčíkovi zasiahol premiér Robert Fico.

DOMOV

Lipšica obvinili pre nehodu z prečinu usmrtenia

Exposlancovi zatiaľ obvinenie nedoručili.


Už ste čítali?