Hundroši ako fenomén

Autor: Milan Kolcun | 30.8.2012 o 8:30 | (upravené 30.8.2012 o 8:45) Karma článku: 8,02 | Prečítané:  1126x

  Košické divadlo nám kadekto závidí. Je nádherne vlnovkovité, zlatisté, ani malé, ani veľké. Vytvára svetský protipól najkrajšej stavbe mesta - Dómu sv. Alžbety. Také divadlo by bralo hádam každé mesto. Nebolo to však vždy. Stačí si prečítať noviny z konca 19. storočia. „Načo nám je divadlo?" „Staré divadlo ešte vydrží." „Je to drahé." „Netreba dávať peniaze radšej inde?" Kto písal také články? Hundroši.   Hundroš postupuje podľa storočiami overenej schémy. 1. Ak sa niečo nerobí, tak hundre, že sa nič nerobí. 2. Ak sa niečo spraví, tak hundre, že to sa predsa tak nerobí.  

 

Hundroš má väčšinou za sebou minulosť, v ktorej je len málo konštruktívneho. Hundraním sa zviditeľňuje aspoň teraz, niekedy tým získa pár plusových bodov u spoluhundrošov.

Filozoficky hundroš vychádza z predpokladu, že všetko ľudské je nedokonalé. Je otázkou času, kým nájde nedostatky na úplne všetkom. Kvôli maličkosti dokáže bravúrne potopiť obrovský projekt i zhodiť všetkých, čo na ňom makajú. Zabúda pritom, že aj on sám je nedokonalý.

Hundroš vie, že môže ísť na nervy, preto dbá o vznešenejšiu formu. Väčšinou sa maskuje ako občiansky aktivista. Tvári sa, že hovorí v mene ľudstva, pozornosť si vynucuje alibistickou frázou: „Zastupujem občanov..." Hoci správne by malo byť zastupujem časť občanov. (Pričom neraz je tá časť mizivá.)

Keďže nič nie je čiernobiele, aj niektorý hundroš môže mať občas pravdu, byť dobrým kontrolným mechanizmom a pomôže dobrej veci. Za životného partnera by ho však kvôli permanentnému bedákaniu chcel málokto.

V posledných rokoch hundroš zaznamenáva zvýšený výskyt v internetových fórach a väčšinou ho (ne)rozpoznáte podľa nickov. Vyhovuje mu byť ni(c)kým. Z hľadiska časového hundroš tvrdí, že lepšie už bolo. Z hľadiska teritoriálneho hundroš hovorí, že inde je lepšie, ale nikdy tam neodíde. To by už nebol hundrošom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Zakladateľ siete pre deti milionárov: Tisíc eur je psychologická hranica

Používať ju môže iba ten, čo má na tisíceurové mesačné členské, pozerať sa ale môže každý, hovorí JURAJ IVAN.

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi.

SVET

Rakúski voliči rozhodujú o novej hlave štátu

Rakúšania si vyberajú medzi Norbertom Hoferom a Alexandrom Van der Bellenom.


Už ste čítali?