V Košiciach umenie aj mizne

Autor: Milan Kolcun | 5.7.2013 o 16:19 | (upravené 5.7.2013 o 16:49) Karma článku: 9,86 | Prečítané:  1142x

Odkedy sa odsťahovala kópia Myslbekovho koňa z centra, turisti majú o dôvod menej zájsť do inak romantických bočných uličiek Košíc. Keď pred niekoľkými mesiacmi nám pred očami na Strojárenskej ulici zbúrali jednu z budov, ktorá je medzi 400 top stavbami 20 storočia na Slovensku, dozvedeli sme sa, že s ňou zmizli aj dve umelecké diela, čo boli vnútri. Kultúrni barbari si vo štvrtok už trúfli na jedno z najväčších umeleckých diel v meste.

Je zaujímavé načasovanie zatretia najväčšieho muralu v meste. Pred predlženým víkendom a na začiatku prázdnin. Našťastie sme mural zvečnili v knihe o Košiciach, ktorá nedávno vyšla.

Tu je kapitolka z knihy Košické detaily, ktorá ho predstavovala v slovenčine i v angličtine a ktorá vyšla iba pred mesiacom. Názov "inkriminovanej" kapitoly: Rozprávka uprostred každodennosti.

"Čím viac chodievam okolo toho muralu (umelecky vymaľovanej steny), tým viac ma očarúva. Chvíľami sa mi marí, že mu aj rozumiem.

Naľavo, na miestach spätých so smrťou, sa čosi začína. Človek je najprv malý, no ako rastie, niečo iné mu zároveň ubúda. A potom nadíde doslova kľúčový okamih, keď všetko do seba zapadne, čo je magický pocit.

Taká je moja interpretácia, každý okoloidúci má svoju alebo nijakú. Dvaja mládenci z Kyjeva, pod umeleckým menom Interesni kazki (Zaujímavé rozprávky) provokujú svojou originálnou rozprávkovou poetikou fantáziu ešte aj u dospelých. Títo writeri (tvorcovia muralov) našťastie neostali pri maľovaní vlakov a vyzývavých stien. Sú európskou špičkou, čo potvrdzujú ich muraly v Ázii, Amerike a Európe, výstavy v galériách Milána, Los Angeles, Lyonu či Amsterdamu. Košice ako jediné mesto na Slovensku majú ich dielo neprenosne a natrvalo vytvorené priamo v centre, na Vodnej ulici, a to vďaka IV. ročníku festivalu Street art comunication (august 2011).

Hoci väčšina ľudí rozprávku v centre privítala, realita bola tvrdšia. Úradníci zovretí predpismi, sa obrátili na kriminálnu políciu. Kým na tom istom múre boli predtým reklamy, trestné oznámenie nikto nepodával."

Zatiaľ mural nie je zatretý úplne. Môžete sa prísť s ním rozlúčiť. Prípadne si dobre obzrite a vychutnajte aj iné diela. Človek nikdy nevie...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát chce rozbehnúť elektromobilitu. Dá vám 5000 eur na auto

Úspešnosť dotácie je dnes otázna. V Nemecku sa skončila fiaskom.

KULTÚRA

Krv na kancelárskom papieri. Slovenské krimiseriály sú mimo

Dôvody, prečo sa na naše krimi nedá pozerať.

TV

Fico zabáva ľud vtipmi ako Mečiar

Premiér na mítingoch s voličmi rád rozpráva jednoduché vtipy.


Už ste čítali?