Literárne potulky mestom Košice

Autor: Milan Kolcun | 22.11.2011 o 21:57 | (upravené 22.11.2011 o 22:06) Karma článku: 5,48 | Prečítané:  954x

Byť miestny či nemiestny? Radšej nebudem nemiestny a umiestnim svoje dielo do Košíc. Preto, že som sa tu narodil, ale najmä, lebo toto mesto mi nedovolilo odísť. Vraj dokáže človeku pútavo vyplniť minimálne jeden život, sľubuje.

Takže zostávam na/v tom istom m(i)este, poprechádzam sa iba v ňom, no za to si zacestujem v čase.

Hoci som sám (turistickým) sprievodcom po Košiciach, tentokrát si vyberám svojich sprievodcov. Takých, ktorí si radi zapisovali. Jedni sú poetickejší, iní faktografickejší, niektorí si priveľa vymýšľajú, ďalší sa radi chvália a ostatní sú furt nespokojní. Literárnych obrazov, ktoré vytvorili, je veľa, až vytvárajú mozaiku.

V rámci jej pestrosti som aj autorov zoradil tak, ako nikdy neboli. Nie podľa abecedy (aby mali (ne)výhodu tí, čo ju majú už od narodenia a nič pre ňu neurobili, ba ani tí, čo si zmenili meno na zvučnejší pseudonym). Takisto nie podľa dátumu narodenia (vek nech nehrá rolu - to, si uvedomujem(e) každým rokom viac :). Spisovateľom prisúdil poradie najväčší fenomén súčasnosti - internet (prostredníctvom množstva vyhľadaných odkazov). Kto má rád uznávaných či populárnych autorov, nech preto číta pekne (a konvenčne) od začiatku. Kto preferuje menšinových autorov, či tých, ktorých svet a/alebo mediálne kampane ešte nedocenili, nech začne od konca. Dúfam, že čitateľ ani nepostrehne pohyblivú hranicu medzi nimi a zanietene sa prečíta až ku začiatku knihy.

Autori rôznych období sa navzájom stretávajú v tejto knihe vedľa seba. Od Uhorského Simplicissima po žijúcich. No literatúra dokáže sfunkčniť aj stroj času. Preto sa dostaneme ešte hlbšie v dejinách Košíc a dokonca aj do ich budúcnosti.

Pritom sa budú striedať pozorovania rodených Košičanov s originálnymi postrehmi ostrieľaných cestopiscov.

Pestrosti sú verné aj žánre (romány i (mini)román, memoárové poznámky, cestopisy, poviedky, denníkové poznámky, básne, povesti, eseje, divadelná i rozhlasová hra, sci-fi, kázeň, reportáž, rozprávka, detektívka, sonet).

Bestselery sú pretkávané raritnými knihami, ktoré opatrujú len fajnšmekri, ba i takými, ktoré neboli do slovenčiny či češtiny doteraz preložené.

Subjektívnejšieho čítania o Košiciach (asi) niet, ale je o to šťavnatejšie, pozoruhodnejšie a pútavejšie.

Atmosféru rôznych období mesta konzervuje Košická čítanka najkrajším a najnadčasovejším spôsobom, aké ľudstvo vymyslelo - umením.

           

A ešte lokálpatriotické P. S.

Hoci boli Máraiho knihy preložené do viac než 40 jazykov, aj keď v Jožovi Urbanovi si listuje kadekto na Slovensku, aj keď desiatky tu uvedených diel čítali milióny očí, nikto nemá tú výhodu, čo my - Košičania. Náš priestorový kontext je najlepší. Priznajme si to.

A na to sa nám stačilo výhodne narodiť. Veď aj máloktoré mesto má svoju literárnu čítanku...

 

 

Zostavovateľ novej knihy Košicka čítanka

Milan Kolcun

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?