Najnovší hriech

Autor: Milan Kolcun | 29.11.2011 o 8:14 | Karma článku: 6,56 | Prečítané:  1394x

Je počet hriechov konštantný? Alebo vývojom ľudstva pribúdajú nové? Či sú to len obmeny starých? Veď kradnúť sa dá z vrecka blížneho, ale už aj v samoobsluhe a hackeri majú úplne iný upgrade „preberania" informácií. Podvádzať sa dá ťahákom v škole, alebo s falošnou pečiatkou a teraz je v móde s eurofondami. Zdá sa, že stále je to o tom istom, aj napriek rozvoju technológií. Ale.

Dnešná doba je érou kópií. Už dávno zvíťazili nad originálmi. Veď kto počúva hudbu, iba naživo na koncerte, ktorý by ešte musel byť bez playbacku? Kto už len číta texty výhradne z autorského rukopisu? A kto pozná dejiny maliarstva na základe toho, že videl všetky originály?

            Kópie sa nikdy nedali vyhotoviť ľahšie ako dnes. Voľakedy kým maliar vyrobil padielo, strávil viac času než jeho predchodca nad originálom. A ešte vždy sa to nepodobalo originálu 100 percentne. Prvé platne boli nedokonalé, šumeli...

            Kvalitných kópií je stále viac. Je to v poriadku, pomáha to napríklad pri vyučovaní a často nám ušetrí cestu za originálom. Iba že zas sa nám to vymklo spod kontroly. Kópie sa premnožili. Nie je nič ľahšie ako namnožiť obrázky, poslať správu miliónom ľudí. Nahrať si niečo do mobilu alebo odfotiť ním čosi. Preto cena fotiek klesá, vlastne sa blíži k nule ako hyperbola k svojej osi. Orange ponúka milióny pesničiek za pár eur. (Vyrátajte si, akú hodnotu má jedna pesnička.) Aj to mnohí nebudú chcieť platiť, veď si ich ukradnú (pardón, stiahnu) z internetu zadarmo.

Svet je zaplavený kópiami. Majú početnú prevahu nad originálmi. Nesmierne početnú. Často jeden k miliónom i viac. No to je tak všetko. Kópie víťazia nad originálmi tak ako aj kvantita nad kvalitou.

Svojou lacnotou kópie stratili príťažlivosť. Ich životnosť je krátka. Väčšinou na jedno pozretie, ak vôbec. Nestojí za to požičať ich susedovi ani odložiť si na inokedy. Zaberali by priestor či pamäť tým novším. Tak do koša s nimi. Čím väčší počet kópií, tým viac odpadu. Papierového, zvukového, nosičového, myšlienkového. Odpad je hriech, prekrýva kvalitu. Stráca sa v ňom originálno. Je to viac než ekologický problém.

Topíme sa už aj v kopírovaných (= falošných) pocitoch. Skládky sú všade. I v našom počítači, na internete, v nás. I preto len pred pár rokmi cirkev vyhlásila, že neekologické správanie je hriech. Nateraz najnovší.   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?