Povolanie: Dokončievač poslaní

Autor: Milan Kolcun | 28.12.2011 o 8:33 | (upravené 28.12.2011 o 9:38) Karma článku: 5,89 | Prečítané:  541x

Agentúra FINISHING MISSIONS bola presne na to, čo mala v názve, na dokončovanie poslaní. V tom najširšom zmysle slova. Dokončili niečí zámer, či už to bol chorý človek, ktorý ho mal, alebo za nimi prišli pozostalí s tým, že ich nebožtík, hoci žil tesne až do momentu svojej smrti, predsa len čosi nestihol. Raz za čas dokončievali aj nejaké nadživotné dielo po skupine ľudí či vymretej dynastii alebo generácii. A keďže každú chvíľu má niekto nejaký nápad, ale podmienky na jeho uskutočnenie zakaždým nie, práce mali dosť.

Hoci je to paradoxné, čoskoro mali viac zákazníkov z tohto sveta než z druhého. Boli to tí, čo aj keď ešte disponovali svojim životom, už teraz nemali čas na dotiahnutie svojej myšlienky či myšlienky niekoho blízkeho. Obracali sa na agentúru sami od seba a vo vlastnom mene, zakaždým keď si zmysleli, že ich nápady alebo tie, čo ukradli, sú geniálne. Keďže takmer všetci boli aj workoholici, báli sa, že nestihnú všetko načas. Iní sa iba chceli poistiť, aby sa na ich myšlienky nezabudlo. No vzhľadom na to, že ešte boli medzi živými, museli si to predplatiť. I napriek tomu počet žijúcich klientov stále stúpal, veď takýmto spôsobom sa chceli stať nesmrteľní a FINISHING MISSIONS bohatla.

Ktoré objednávky budú platené a ktoré nie, o tom rozhodovali komisie. Špeciálna komisia skúmala či dokončenie zámeru je v súlade s morálkou, či prospeje ľudstvu, respektíve či je aspoň neutrálne a nikomu neuškodí.

-Najpokrokovejšie idey sa rodia v najpokrokovejšom, čiže pokročilejšom veku, keď paradoxne je už málo síl a prostriedkov na ich uskutočnenie. My nechceme, aby géniovia odišli bez toho, že by boli vypočutí a nechceme ani, aby hociktorý bežný človek zostal nevypočutý. Právo posledného želania má predsa každý a keď už po stáročia ho dostávajú aj najťažší zločinci, postaráme sa o toto humánne viac než gesto práve my,- rečnil direktor nadácie.

Staráme sa o realizáciu nápadov, lebo tieto by zostali zabudnuté a o stovky, tisíce rokov by ich niekto musel pracne znovuobjavovať, ako sme my trebárs objavili, že už starovekí Egypťania operovali, no ľudstvo medzitým zabudlo, ako to vlastne robili. Sme akcelerátorom pokroku, uchopitelia šancí, využívatelia ľudského potenciálu.

Niektorí vravia s úškrnom, že keby sme boli existovali pred miliónom rokov, ani dinosaury by neboli vyhynuli. Nuž, o smer pokroku, nemajte strach, zamestnávame ľudí, ktorí sa v tom orientujú.

Oponujú nám aj tým, že ľudia sú nedokonalí, mnoho vecí nedokážu spraviť načas, a tak je prirodzené, že veľa z toho nestihnú ani do smrti. Vraj im netreba neprirodzene predlžovať myslenie, ich život sa skončil a keďže sa ich myšlienky ako také nedokážu presadiť samé, bolo by umelé robiť to takouto formou a ešte inštitucionálne. Že nie je dobré posúvať pokrok násilne, lebo nikdy nie sme si istí, či je to dopredu.

Nuž, o dokonalosť, aj keď ju nikdy nedosiahneme, sa netreba prestať pokúšať. Celé dejiny ľudstva sú o približovaní sa ideálu. A keby aj nijaký nebol, tak si ho vytvoríme, a to aj za cenu, že sa na chvíľu popletieme."

 

 

Milan Kolcun: Najnovší hriech, str. 78-80.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?