Budú Košice Európskym hlavným mestom kultúry ?

Autor: Milan Kolcun | 14.2.2012 o 7:50 | Karma článku: 7,93 | Prečítané:  1398x

  Maily z divných adries vymazávam, ale ten z Turecka som otvoril. Banková úradníčka Agfacan Gülcin v Istanbule si ma našla ako sprievodcu po Košiciach. Raz do týždňa chodí na kurz o európskom umení, kde dostávajú aj domáce úlohy. Tentokrát majú pripraviť niečo o tom, ako láska hýbala históriou niekoľkých miest. Každý z kurzu si vyžreboval jedno z európskych hlavných miest kultúry, jej pripadli Košice.  

Celkom zaujímavá otázka, akú som ešte nedostal. No v pestrej histórii Košíc sa aj také historky dajú nájsť. Aspoň ma inšpirovala na májovú tému košických potuliek: „Ľúbostné a iné legendy Košíc“.

Tento inšpiratívny podnet až z Turecka by som nedostal, keby Košice nevyhrali súťaž Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013. Pani Gülcin by si ma nenašla, Košice by sa nedostali ani len do jej povedomia.

Už štyri roky na konci každého sprevádzania pozývam návštevníkov Košíc, aby sa do nášho mesta vrátili v roku 2013. A skoro všetci uznanlivo pokyvujú hlavami. Pojem EHMK dobre poznajú už zo svojej domovskej krajiny a vedia, že taký titul nie je vonkoncom zadarmo.

Aj keď sa niekto na titule priživí(l), aj keď sa niekto nabalí(l), to sa, žiaľ, stáva. Robme všetko preto, aby takých prípadov bolo v Košiciach čo najmenej. No psychologicky už teraz sme a navždy budeme Európskym hlavným mestom. A nie bozkávania, čokolády či iných marketingových fínt, ale KULTÚRY. Miest v Európe s takým prestížnym titulom, ktorý si nedali sami sebe, je len niekoľko.

Sprevádzal som aj členov medzinárodnej komisie EHMK v auguste 2008, keď sa presviedčali o tom, čo sa neskôr objavilo v ich hodnotiacej správe: „Košický projekt je jedným z najlepších počas celej histórie EHMK.“

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?