Štýly krásy

Autor: Milan Kolcun | 20.3.2012 o 7:16 | Karma článku: 5,37 | Prečítané:  516x

Pozrieť si nepovrchne dom, trvá toľko ako pesnička. Každá budova je nejaká skladba. Každé poschodie, nová sloha. Ale domy si môžeme spievať aj zľava doprava, či naopak. Čo sa opakuje, je refrén. Nevyznám sa v hudbe, možno preto mi je z nich do spevu a nečudujem sa tým, čo architektúru nazvali skamenelou hudbou.

Každý dom sa mňa díva oknami. Fasáda je jeho tvárou.

Do šiat či do bundy možno vkĺznuť ako do domov(ov). A pocity? Sú aj zvnútra pohodlné, príjemné na dotyk, pekné, vhodné na tú ktorú príležitosť a také akurát? Máloktorým umením možno bežne prechádzať skrz-naskrz.

Dom ako každé ľudské dielo môže byť hocijaký, tak prečo ho nepostaviť aj pekný. No človek, na rozdiel od prírody, je vrtošivejší. Nemennej kráse božích výtvorov chce konkurovať premenlivosťou spod diktátu postupných výdobytkov umu i zrýchľujúcej sa módy. Preto je zakaždým „trendy" čosi iné. Dokonca aj opakovania sa líšia. Ľudia si väčšinou ani neuvedomujú nežnú manipuláciu krásou.

Krása je ženského rodu, to ospravedlňuje jej rozmary. Zároveň sa tým poisťuje proti tomu, aby sme sa s ňou nudili. Našťastie tým sa jej charakteristika nevyčerpáva.

To netvrdím (len) ja, ale (najmä) tí, ktorí krásu rozpoznali aj v budovách a verejných priestranstvách. Iní ju dokázali rešpektovať, niektorí imitovať, ďalší rozvinúť, ba aj zvrátiť či nahradiť novým typom. Niektorí sa obzerali nostalgicky či inšpiratívne dozadu, iní predvídali.

A pritom krása zostáva nepolapiteľnou. Je pocitom, katarziou, letmým poznaním nepoznateľného, uvoľnením z kŕča, dotykom s pravdou, odrazom našej skúsenosti... Tým, čo sme doteraz nevideli, a pritom je to vlastne zrejmé. Necháva sa spoznať len, keď nastane správna konštelácia, v rámci ktorej sa jej aj my otvoríme. Vtedy zas raz presvedčí o svojich kvalitách, zapíše sa svojou neopakovateľnosťou, prekvapivosťou, súhrou, pravdou, a najmä tým neopísateľným.

Len neopísateľné je úplný zážitok, fotky i text uberajú z dojmu a ešte aj vnucujú cudzie pohľady a myšlienky. Táto kniha nech je vyháňačom na prechádzky či potulky. Romantické, samotárske, depresívne, smiešne, relaxačné, objavné, rozjarené, tlupovité, upokojujúce, inšpiratívne... A také, čo vás primäjú do domov aj vstúpiť.

Nadchli ma príbehy krás košickej architektúry. Keď sa dá, vchádzam aj dnu, do dvorov, na chodby, schodiská a obzvlášť rád na miesta verejnosti neprístupné. Raz hádam začujem domy spievať alebo na mňa žmurknú.

(Predslov z mojej knihy Štýly krásy v Košiciach)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?