Najťažšie publikum je košické

Autor: Milan Kolcun | 2.5.2012 o 7:42 | (upravené 2.5.2012 o 8:19) Karma článku: 9,95 | Prečítané:  1013x

Povolanie sprievodcu po meste je hádam najkrajšie. Málokedy sa stáva, že si sprievodcu objedná primitív alebo celebrita. Naopak, skoro stále sú to veľmi zaujímaví ľudia. Dosiahli takú úroveň vzdelania, že prijímanie ďalších informácií, najmä nekomerčného charakteru, im robí dobre. Svojím všeobecným prehľadom ma prekvapil americký astronaut či šéf urýchľovača častí CERN.

Sprievodcovanie je našťastie aj dialóg. Umožňuje podebatovať s japonským veľvyslancom o knihách Hurakamiho, s Nórmi, prečo všetci Nóri majú radi Košice, aj keď tu nikdy neboli (lebo tu prvýkrát porazili Švédov v hokeji na MS) a pod.

Popritom sprievodca má konverzáciu v cudzom jazyku zadarmo, je na čerstvom vzduchu a chváli sa tým, čo má rád. Lebo správny sprievodca obdivuje svoje mesto.

Nesmie mu chýbať schopnosť improvizácie. Sprevádzal som skupinku hluchoslepých ľudí. Každý mal tlmočníka (väčšinou mamku), ktorí sa kvôli svojim deťom naučili špeciálny jazyk. Ten spočíval v rôznych polohách dotykov prstami medzi dvoma ľuďmi. Takto, dotykovo, každému z nich pretlmočili, čo som vravel. Aby zážitok bol väčší aj bez pozerania či počúvania, našli sa miesta, kde sa mohli dotknúť skál, ohmatať si tvary vecí, príp. v reštaurácii dotknúť sa huslistu a huslí, aby pocítili hudbu cez jej vibrácie. (Ak hluchoslepí zacítia, radi si aj zatancujú.)

Aj tak najnáročnejšie publikum je košické. Moji rodáci si pamätajú (väčšinou viac než ja), čítali knihy, ktoré som ja nestihol, alebo sú v cudzích jazykoch, prípadne som o nich ani nevedel. Preto tak poteší, keď ma doplnia. Obohacuje ma to a ako sprievodcu posúva ďalej. Aj o tom sú Potulky mestom Košice, ktoré organizujeme vždy na inú tému a zakaždým po inej trase už ôsmy rok každý prvý víkend v mesiaci.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?