Košický Dóm pozýva celé Slovensko

Autor: Milan Kolcun | 15.5.2012 o 7:49 | (upravené 15.5.2012 o 7:56) Karma článku: 10,53 | Prečítané:  1003x

  Hádam ste už boli v nejneprehliadnuteľnejšej pamiatke Košíc. I tak vás do Dómu pozývam znova. Jednak znova pokročili výskumy o ňom (napr. týkajúce kultu Kristovej Krvi) a tiež preto, že je práve v tomto období zakaždým iný. Momentálne najmä vďaka rekonštrukcii, ktorá nabrala po 25 rokoch doteraz nevídané obrátky. To, čo v Dóme vidíte teraz (napr. vyše 20 metrov vysoké lešenie), budete raz rozprávať deťom. Posledná veľká rekonštrukcia sa po 20-tich rokoch skončila 1896. Tu je 8 dôvodov, prečo navštíviť Dóm (znova):  

 

  1. Kráľovské schodisko vnútri Dómu. Jedno z piatich dvojitých, točitých, gotických schodísk v Európe. (Za ďalšími by ste museli ísť do Grazu, Šegešváru, Kluži či do Prahy.) Výstup po týchto schodoch nie je fyzicky náročný a za pár minút oceníte dômyselnosť gotických staviteľov. Z kráľovského balkóna je nádherný výhľad na celú strednú časť Dómu i na krásnu len teraz zrekonštruovanú secesnú fresku naproti. Ocitnete sa na mieste, kde sa zrejme vystavovala najsvätejšia Krv Kristova (viď bod 4).

 

  1. Celokovový oltár je údajne jediný v Európe. Až kým sa človek nedotkne, neuverí, že tento vysoký oltár svätého Kríža je do najmenšieho detailu odliaty zo železa. V r. 1931 ho posvätili na pamiatku obetí 1. svetovej vojny. Je vraj odliaty zo zbraní použitých v tejto vojne.

 

  1. Miesto, kde nájdete relikvie sv. Kríža, sv. Alžbety, sv. Ondreja apoštola i troch sv. košických mučeníkov.

 

  1. Miesto kultu Kristovej krvi. V stredoveku v predošlom kostole (postavenom na tom istom mieste) nepozorný kňaz vylial červené víno. Stalo sa to po Premenení, čiže išlo už o Kristovu Krv. Takto vytvorený obrazec na podložke jasne pripomínal Ukrižovaného. To nemohla byť náhoda. Na miesto zázraku prichádzali tisíce pútnikov a prítomnosť Kristovej Krvi uznal i pápež Bonifác IX. (1402).

 

  1. Kópia plačúcej ikony z mesta Mária Pócs. Po tom ako v r. 1696 ikona v maďarskom meste Pócs zaslzila, cisár Leopold I. ju nariadil previezť do Viedne. Cestou cez Košice jezuiti z Barce dali vyhotoviť jej kópiu. Originál je doteraz blízko hlavného oltára Dómu sv. Štefana vo Viedni. Zaujímavosťou je, že kópia zhotovená pre Pócs zaslzila ešte dvakrát (1715 a 1905).

 

  1. Najkrajší výhľad na Košice je z Dómskej veže. Počas výstupu uvidíte hodinový stroj i zvony, na ktorých mladý košický zvonár zvonieva i teraz. Len nedávno bolo ručné zvonenie na Slovensku zapísané do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

 

  1. Reliéf Posledného súdu. Najkrajší vchod do Dómu nie je hlavný, ale od severu. Nad dverami je vidno v dvoch pásoch stredovekú predstavu Posledného súdu. V hornom je Ježiš na nebesiach ako Sudca. V dolnom pokojní ľudia mieria k nebeskej bráne, hriešnici opačným smerom do tlamy Leviathan. Mŕtvi vstávajú z hrobov a medzi zatratenými zbadáme aj biskupa či mníšku.

 

  1. Krypta Rákócziho (za ktorého istý čas bojoval Jánošík), vzácny 4-krídlový oltár sv. Alžbety, krstiteľnica staršia než Dóm, labyrint schodísk vo veži, fresky zo 16. storočia, obrovský organ, fantastické chrliče, nádherný secesný luster...

Omnoho viac detailov i príbehov ukrýva Dóm sv. Alžbety.

 

 

Túto sezónu je Dóm v prelomovom období. Ešte nikdy sa rekonštrukcia (trvá od roku 1986) nerozbehla tak ako teraz. Medzi prvými môžete uvidieť čerstvo zrekonštruované časti, ku ktorým pribúdajú každý mesiac ďalšie. Len túto sezónu môžete obdivovať grandiózne postavené lešenie až do výšky 30 metrov aj v časti hlavnej lode.

 

9.  Ako kostol opeknie po rekonštrukcii, môžete uvidieť, ak vstúpite do Kaplnky sv. Michala. Dostala cenu Fénix za najlepšie zrekonštruovanú pamiatku. Je nemenej krásnou pamiatkou gotiky zo 14. storočia a znova slúži naplno svojmu účelu. Pre návštevníkov je prístupná takisto.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?