V Košiciach (i inde) sú najlepší lokálni sprievodcovia

Autor: Milan Kolcun | 21.6.2012 o 7:41 | Karma článku: 9,41 | Prečítané:  1366x

  V nedele doobeda zažívajú Košice inváziu poľských turistov. Veľmi sa z nich tešíme. Ich skupinky rozoznáte podľa sprievodcov odetých v červenom, prípadne aj podľa toho, že hovoria po poľsky. Jeden v červenom si ma ako sprievodcu po Košiciach objednal pred pár rokmi. Skupinka počúvala, on si robil podrobné poznámky. Ďalšiu nedeľu už šiel so skupinkou sám. Nič proti tomu, iba že tí Poliaci mohli dostať aj ešte lepšiu prehliadku.  

 

Lokálny sprievodca má samé výhody. Je to chodiaci update. Vie, ktorú ulicu čo len pred hodinou uzavreli, dokedy a aj kvôli čomu. Poradí, na čo ísť do divadla, lebo všetky predstavenia videl, bol na vernisážach, chodí na koncerty... Vie o všetkom, čo sa deje práve v tento deň, lebo sleduje lokálne média. Novšie veci z lokálnej histórie zažil aj sám, je teda najautentickejší. Vie aj o plánoch mesta, preto vás tam pozve znova. Ovláda otváracie hodiny všetkého, vie, čo kde majú kvalitné. A ak niečo nevie, vie komu zavolať, aby vedel.

Dobrý sprievodca ukáže Maďarom to svoje, Poliakom to ich... Ináč spraví prehliadku len pre ženy, ináč pre detskú skupinu. Lokálny sprievodca sa kamaráti s kostolníkmi, sprievodcami, správcami objektov, recepčnými. To mu umožňuje zaviesť vás aj na miesta, o ktorých nevie Lonely Planet ani Google.

 

Viem, že suma okolo 30 eur za hodinu sa zdá vysoká, napríklad pre rodinu. Preto si prizvite priateľov, známych, širšiu rodinu. Škoda je, že učiteľky sa často vyhnú prehliadke so sprievodcom. 1 euro na žiaka sa im zdá veľa. To by deťom menej zvýšilo na utrácanie v Auparku.

Pozrieť si niečo na internete a potom to hľadať po meste je tiež spôsob. Lepšie ako nič. No lokálny sprievodca vám k poznaniu pridá aj zážitok. Je profesionál ako ostatní, no naviac ide o miestneho nadšenca, ktorého nadšenie je nákazlivé. Niekedy až nezabudnuteľne.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?