Štýly krásy v Košiciach

Autor: Milan Kolcun | 18.7.2012 o 11:42 | (upravené 18.7.2012 o 12:29) Karma článku: 7,86 | Prečítané:  1189x

„Z ktorého storočia je Hlavná ulica?" - pýtajú sa (ma) turisti. Sú zmätení. Klasicistický palác stojí vedľa historizujúcej budovy. Hneď naľavo od nich je secesný dom, ktorý strieda menší gotický dom a za ním kostol s renesančnou fasádou. Vojdú do neho a vnútri barok. Košičanom sa tento mix štýlov zdá prirodzený. A aj je.

 

 

Ešte v 13. storočí, keď domy začínali pôdorysným napojením formovať doteraz zachovanú líniu Hlavnej ulice, boli si navzájom podobné. Veľa stavebných možností ani štýlov na výber nebolo. No niektoré stavby časom zbúrali a postavili nové, už modernejšie. Niekde dva domy spojili do väčšieho a inde zbúrali aj viac domov, aby na ich mieste vyrástol parádnejší palác. Nové domy či prestavby robili väčšinou podľa poslednej módy.

Z Košíc nemusíme chodiť za umeleckými štýlmi do sveta. Práve naopak. Oni prišli z rôznych kútov sem. Skoro všetky sa producírujú v uliciach mesta vo svojej nemennej nádhere. Kniha Štýly krásy v Košiciach ospevuje ich krásu a triedi ich, aby ukázala, aká je krása premenlivá. Veď aj je ženského rodu. Aby nechýbali ďalšie zdôvodnenia, pridáme trocha teórie a pohľady do života Košíc v oných obdobiach.

Popularizačný štýl tejto knihy otvára aj laikom či mladým ľuďom dvere k chápaniu architektúry ako sledu štýlov, ktoré sú podmienené vývojom ľudstva po technologickej, politickej, ekonomickej a estetickej stránke.

Fotografie charakteristických detailovnajtypickejších diel sú v podaní známeho fotografa Alexandra Jirouška. Iné fotografie prezentujú Košičana (dokonca toho istého) počas rôznych období mesta (13. - 21. storočie). Štýl odievania typický pre danú éru harmonizuje s prostredím tej ktorej historickej budovy.

Kniha obsahuje aj hodinové trasy po Košiciach podľa jednotlivých architektonických štýlov.

Po knihách Potulky mestom Košice 1 + 2 (130 naj pozoruhodností mesta) a Košickej čítanke je táto kniha 4. pokračovaním série. Štýly krásy v Košiciach môžu poslúžiť ako easy a veľmi svojvoľný úvod do histórie umenia v Košiciach.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?