Najvyzdobenejší kostol v Košiciach

Autor: Milan Kolcun | 20.7.2012 o 13:14 | Karma článku: 6,19 | Prečítané:  1488x

  Najživšie zvnútra vyzdobený historický kostol, plný farieb a obohatený aj klamom pre oči, je v Košiciach Kostol Najsvätejšej Trojice. Svojou pestrosťou nám pripomína, že barok bol slasťou pre oko. Dokonca sa myslelo už aj na osobný prístup človeka k Bohu, lebo vnútri kostola sú separé bočné kaplnky s oltármi, aby mal každý pokoj a súkromie na modlenie. Takýto kostol odkukali od priekopníka baroka v Ríme, slávneho Kostola  Il Gesu (1575). Financovala ho Žofia Báthoryová od radosti, že jej manželovi Jurajovi II. Rákóczimu, stíhanému za účasť v protihabsburskom povstaní, udelili milosť.  

 

Predtým však musela kúpiť pre kostol neslávne známy pozemok. Na ňom chátral dom, ktorý volali kráľovským, lebo v ňom bol kedysi kráľov úrad, mincovňa, a do 15. stor. sa tam králi aj ubytovávali pri návšteve Košíc. V 17. stor., keď boli Košice ešte prevažne protestantské, ale rekatolizácia už štartovala, bola v ňom aj katolícka kaplnka. Nečudo, že práve tam protestantskí hajdúsi Juraja I. Rákócziho chytili a zabili troch katolíckych kňazov, ktorí sa tak stali svätými pri návšteve Sv. Otca Jána Pavla II. V Košiciach (1995). Pripomína nám ich Oltár košických mučeníkov v Dóme.

Vraj aj výčitky za tento masaker, ktorý otriasol mestom, boli dôvodom na postavenie kostola práve na tomto mieste. Nový Kostol Najsvätejšej Trojice s ešte niektorými renesančnými prvkami ukončili v r. 1681 a pripadol aktívnemu rádu jezuitov, ktorí hneď vedľa vybudovali i kláštor, v ktorom bola umiestnená aj starobylá univerzita. Preto kostol i ulicu pri ňom volajú aj univerzitnými. Jezuitov ale rozpustili (1773), a keď ich obnovili (1814), to už kostol 3 roky patril iným mníchom - premonštrátom. Títo sú teraz na Slovensku dosť unikátni, lebo sa vyskytujú už len v neďalekom Jasove a v Košiciach.

Kostol má najviac prívlastkov, aj keď vždy ide o ten istý. Najsvätejšej Trojice, jezuitský, premonštrátsky, univerzitný, biely a aj maďarský. Posledným prívlastkom ho nazývajú tí, ktorí vedia, že je v ňom takmer polovica omší v maďarčine. No konajú sa tam občas i krásne koncerty, počas ktorých váš zrak môže zavadiť o cennú vyrezávanú kazateľnicu až z r. 1600. Ak pozdvihnete pohľad, na strope uvidíte sv. Norberta, zakladateľa rehole premonštrátov, ako ukazuje hostiu (lebo diskutuje s takými, čo vraveli, že Ježiš v nej nie je prítomný), na druhom výjave už zakladá svoj rád (2. najstarší mužský rád v Európe - vznikol v r. 1120) a na treťom ho na smrteľnej posteli obklopujú jeho spolubratia, akurát tváre majú prepožičané od vtedajších mníchov, ktorí žili v Košiciach v r. 1930, keď udolf. Orosz tieto steny pomaľoval. Predná stena má tvar oblúka, v ňom sú i okná a stĺpy, ktoré neexistujú, ba aj stena je rovná. Takto nás opticky vodí za nos maliar Erazmus Schrött už od r.1786.

Kostol bol ocenený ako najlepšie zrekonštruovaná kultúrna pamiatka roka 2009 - cena Fénix Ministerstva kultúry.Ako sa dá za 43 miliónov (korún) prinavrátiť baroková krása pre najkrajší (podľa mnohých) kostol v Košiciach, to viete uvidieť v Košiciach na Hlavnej ulici 67. Len v júli a auguste Vám však ponúknu aj odborný výklad. V pracovné dni 9:00 - 15:00 teda tento kostol neobíďte.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

TECH

Vedci sú na stope tajomstvu DNA

Vďaka úžasnému technologickému vývoju vznikajú nové vedné odbory.

EKONOMIKA

British Airways vypadli systémy, na letiskách panuje chaos

Zrušila sobotňajšie lety z Londýna.


Už ste čítali?