Najvyzdobenejší kostol v Košiciach

Autor: Milan Kolcun | 20.7.2012 o 13:14 | Karma článku: 6,19 | Prečítané:  1559x

  Najživšie zvnútra vyzdobený historický kostol, plný farieb a obohatený aj klamom pre oči, je v Košiciach Kostol Najsvätejšej Trojice. Svojou pestrosťou nám pripomína, že barok bol slasťou pre oko. Dokonca sa myslelo už aj na osobný prístup človeka k Bohu, lebo vnútri kostola sú separé bočné kaplnky s oltármi, aby mal každý pokoj a súkromie na modlenie. Takýto kostol odkukali od priekopníka baroka v Ríme, slávneho Kostola  Il Gesu (1575). Financovala ho Žofia Báthoryová od radosti, že jej manželovi Jurajovi II. Rákóczimu, stíhanému za účasť v protihabsburskom povstaní, udelili milosť.  

 

Predtým však musela kúpiť pre kostol neslávne známy pozemok. Na ňom chátral dom, ktorý volali kráľovským, lebo v ňom bol kedysi kráľov úrad, mincovňa, a do 15. stor. sa tam králi aj ubytovávali pri návšteve Košíc. V 17. stor., keď boli Košice ešte prevažne protestantské, ale rekatolizácia už štartovala, bola v ňom aj katolícka kaplnka. Nečudo, že práve tam protestantskí hajdúsi Juraja I. Rákócziho chytili a zabili troch katolíckych kňazov, ktorí sa tak stali svätými pri návšteve Sv. Otca Jána Pavla II. V Košiciach (1995). Pripomína nám ich Oltár košických mučeníkov v Dóme.

Vraj aj výčitky za tento masaker, ktorý otriasol mestom, boli dôvodom na postavenie kostola práve na tomto mieste. Nový Kostol Najsvätejšej Trojice s ešte niektorými renesančnými prvkami ukončili v r. 1681 a pripadol aktívnemu rádu jezuitov, ktorí hneď vedľa vybudovali i kláštor, v ktorom bola umiestnená aj starobylá univerzita. Preto kostol i ulicu pri ňom volajú aj univerzitnými. Jezuitov ale rozpustili (1773), a keď ich obnovili (1814), to už kostol 3 roky patril iným mníchom - premonštrátom. Títo sú teraz na Slovensku dosť unikátni, lebo sa vyskytujú už len v neďalekom Jasove a v Košiciach.

Kostol má najviac prívlastkov, aj keď vždy ide o ten istý. Najsvätejšej Trojice, jezuitský, premonštrátsky, univerzitný, biely a aj maďarský. Posledným prívlastkom ho nazývajú tí, ktorí vedia, že je v ňom takmer polovica omší v maďarčine. No konajú sa tam občas i krásne koncerty, počas ktorých váš zrak môže zavadiť o cennú vyrezávanú kazateľnicu až z r. 1600. Ak pozdvihnete pohľad, na strope uvidíte sv. Norberta, zakladateľa rehole premonštrátov, ako ukazuje hostiu (lebo diskutuje s takými, čo vraveli, že Ježiš v nej nie je prítomný), na druhom výjave už zakladá svoj rád (2. najstarší mužský rád v Európe - vznikol v r. 1120) a na treťom ho na smrteľnej posteli obklopujú jeho spolubratia, akurát tváre majú prepožičané od vtedajších mníchov, ktorí žili v Košiciach v r. 1930, keď udolf. Orosz tieto steny pomaľoval. Predná stena má tvar oblúka, v ňom sú i okná a stĺpy, ktoré neexistujú, ba aj stena je rovná. Takto nás opticky vodí za nos maliar Erazmus Schrött už od r.1786.

Kostol bol ocenený ako najlepšie zrekonštruovaná kultúrna pamiatka roka 2009 - cena Fénix Ministerstva kultúry.Ako sa dá za 43 miliónov (korún) prinavrátiť baroková krása pre najkrajší (podľa mnohých) kostol v Košiciach, to viete uvidieť v Košiciach na Hlavnej ulici 67. Len v júli a auguste Vám však ponúknu aj odborný výklad. V pracovné dni 9:00 - 15:00 teda tento kostol neobíďte.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?