Hundroši ako fenomén

Autor: Milan Kolcun | 30.8.2012 o 8:30 | (upravené 30.8.2012 o 8:45) Karma článku: 8,02 | Prečítané:  1147x

  Košické divadlo nám kadekto závidí. Je nádherne vlnovkovité, zlatisté, ani malé, ani veľké. Vytvára svetský protipól najkrajšej stavbe mesta - Dómu sv. Alžbety. Také divadlo by bralo hádam každé mesto. Nebolo to však vždy. Stačí si prečítať noviny z konca 19. storočia. „Načo nám je divadlo?" „Staré divadlo ešte vydrží." „Je to drahé." „Netreba dávať peniaze radšej inde?" Kto písal také články? Hundroši.   Hundroš postupuje podľa storočiami overenej schémy. 1. Ak sa niečo nerobí, tak hundre, že sa nič nerobí. 2. Ak sa niečo spraví, tak hundre, že to sa predsa tak nerobí.  

 

Hundroš má väčšinou za sebou minulosť, v ktorej je len málo konštruktívneho. Hundraním sa zviditeľňuje aspoň teraz, niekedy tým získa pár plusových bodov u spoluhundrošov.

Filozoficky hundroš vychádza z predpokladu, že všetko ľudské je nedokonalé. Je otázkou času, kým nájde nedostatky na úplne všetkom. Kvôli maličkosti dokáže bravúrne potopiť obrovský projekt i zhodiť všetkých, čo na ňom makajú. Zabúda pritom, že aj on sám je nedokonalý.

Hundroš vie, že môže ísť na nervy, preto dbá o vznešenejšiu formu. Väčšinou sa maskuje ako občiansky aktivista. Tvári sa, že hovorí v mene ľudstva, pozornosť si vynucuje alibistickou frázou: „Zastupujem občanov..." Hoci správne by malo byť zastupujem časť občanov. (Pričom neraz je tá časť mizivá.)

Keďže nič nie je čiernobiele, aj niektorý hundroš môže mať občas pravdu, byť dobrým kontrolným mechanizmom a pomôže dobrej veci. Za životného partnera by ho však kvôli permanentnému bedákaniu chcel málokto.

V posledných rokoch hundroš zaznamenáva zvýšený výskyt v internetových fórach a väčšinou ho (ne)rozpoznáte podľa nickov. Vyhovuje mu byť ni(c)kým. Z hľadiska časového hundroš tvrdí, že lepšie už bolo. Z hľadiska teritoriálneho hundroš hovorí, že inde je lepšie, ale nikdy tam neodíde. To by už nebol hundrošom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

TECH

Vedci sú na stope tajomstvu DNA

Vďaka úžasnému technologickému vývoju vznikajú nové vedné odbory.

EKONOMIKA

British Airways vypadli systémy, na letiskách panuje chaos

Zrušila sobotňajšie lety z Londýna.


Už ste čítali?