Košice - mesto pre turistov ?

Autor: Milan Kolcun | 19.7.2013 o 22:23 | Karma článku: 15,11 | Prečítané:  4647x

  Turista má rád zaručené pamätihodnosti. Tie ho sem prilákali. Dóm sv. Alžbety sa preto pripravil na turistov zvýšením počtu sprievodcov na dvojnásobok. Študentky vyškolené na sprievodkyne  vás posprevádzajú po jeho interiéri, zavedú na čerstvo zreštaurované dvojité gotické špirálové schodisko (takých je len 5 v Európe). K podzemnej krypte vám ukážu aj zreštaurovanú secesnú  fresku  kniežaťa Rákócziho. Neďaleko na Hlavnej ulici sa každý rok v lete otvára pre návštevníkov aj Premonštrátsky kostol s nádherným barokovým interiérom. Aj Štátne divadlo je tradične otvorené napriek divadelným prázdninám. Výklad je možný vo viacerých jazykoch, deti sa môžu fotiť v divadelných kostýmoch a možnosť vystúpiť na javisko je tiež len v lete. Tradičnou zaujímavosťou je Podzemné múzeum stredovekého opevnenia priamo pod Hlavnou ulicou. Nesklame ani vynovený turecký dom Rodošto, ani ďalšie expozície Východoslovenského múzea, Slovenského technického múzea, Východoslovenskej galérie (na Alžbetinej ulici), Múzea Vojtecha Lofflera či galéria Pyecka.  

 

Turista má rád novoty. Najmä ten, ktorý sa do mesta vracia. Prvá Kunsthalle na Slovensku je otvorená (dokonca zadarmo) až do konca augusta. Ani v Dóme sv. Alžbety ho nesklamú, keďže prvýkrát tohto roku majú v ponuke aj návštevu podzemia Kaplnky sv. Michala. Aj každodenné otvorenie pamätnej izby Sándora Máraia privíta každý, kto čítal čokoľvek od tohto literárneho velikána. Remeselnícky dom na Hrnčiarskej ulici je novou expozíciou, ktorú ste isto ešte v Košiciach nenavštívili.

Turista si rád pospí. Aktívny je skôr poobede a večer. V Košiciach to pochopili na viacerých miestach. Kunsthalle je otvorená do 18:00. Dóm sv. Alžbety predlžil svoju sprievodcovskú službu do 18:00. A vežu kráľa Žigmunda (60 m), ktorá ponúka najkrajšiu vyhliadku na mesto, necháva prístupnú do 19:00, v piatky a v soboty až do 20:00. Podobne (do 20:00) je otvorená aj synagóga na Zvonárskej, do ktorej sa úplne hodí aj výstava svetoznámeho fotografa - rodáka z východu, Yuiriho Dojča.

Turista je rád, keď sa dohovorí svojím jazykom. V Dóme sv. Alžbety sa mu to podarí po maďarsky, anglicky, španielsky a (väčšinou) aj po nemecky. Aj sprievodkyne v Štátnom divadle ovládajú angličtinu či nemčinu.

Turista nemá voľný deň. To si uvedomujú iba máloktoré inštitúcie. Najlepšie to pochopil Dóm sv. Alžbety, ktorý, ako najväčšia katedrála na Slovensku, je otvorený (aj) v pondelky 9:00 - 18:00 (veža do 19:00). V pondelok však sa dostanete aj do synagógy na Zvonárskej ulici, do Štátneho divadla alebo do Pamätnej izby najvýznamnejšieho košického spisovateľa Sándora Máraia.

Nehovorím, že v Košiciach už nestretnete neochotného čašníka či sprievodcu alebo že vás tu v živote neokradnú. Len to, že mesto je celkovo pripravené na turistov lepšie než po minulé roky.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?