Nehanbiť sa za panovníka? Aj to sa dá.

Autor: Milan Kolcun | 9.8.2013 o 8:20 | Karma článku: 6,84 | Prečítané:  854x

  Čo môže byť povznášajúcejšie, ak má človek panovníka, za ktorého sa nehanbí? (Že nepoznáte ten pocit? Napriek tomu sa výnimky našli.) Treba na to pozorného historika, aby ich pohľadal. Nie je ich (relatívne) veľa, v knihe Jána Zachariáša Medzi trónom a nebom  presne 233. Z tisícov panovníkov sveta vybral len tých, čo dokázali zladiť vládnutie s morálkou. Boli (a sú) ozajstným príkladom. Všimlo si ich nielen okolie. Kvôli ním sa oplatilo tú knihu napísať. Ale ako to robili?  

 

Každý svojsky. Ich životy opisuje Ján Zachariáš pútavo. A tak čitateľ, keď si už pozrie nám známejších typu sv. Štefan, sv. Václav, nemá chuť prestať... A už je pri etiópskom, arménskom či indickom kráľovi. Niekto sa zadiví, odkiaľ to autor má. Jeho odkazový materiál (aj internetový) počíta s tisíckami odkazov a je nielen zdrojom informácií, ale aj mostíkom k podrobnejšiemu štúdiu.

A  ešte skok na začiatok knihy. Tam je ladný úvod. Kráľovstvo ako idol. S dobrým vládcom a naprieč dejinami. Kniha strhne aj nábožensky nezaradeného človeka. A veriaci ju môžu používať hoc aj denne. Jeden register zoraďuje panovníkov podľa dátumu ich uctievania. Druhý register ich triedi geograficky. V období ekumenizmu sa dostáva priestor pre panovníkov východného i západného obradu (ďalšie registre).

Podobnú encyklopédiu, z ktorej, napriek jej objektivite, cítiť toľkú lásku k téme, som ešte nečítal. Vďaka  Jánovi Zachariášovi vieme, že k ideálu sa dá priblížiť. Aj na ceste Medzi trónom a nebom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?