Aj takým primátorom bol Rudolf Schuster

Autor: Milan Kolcun | 12.5.2014 o 14:19 | (upravené 12.5.2014 o 15:01) Karma článku: 13,62 | Prečítané:  3021x

- Chyťte túto debnu! Dáme ju inde, tu vyzerá hrozne, - povedal mi Rudolf Schuster na zastávke vláčika v Čermeli. Stál som totiž najbližšie. Ja som tam však bol kvôli tlmočeniu. No nič. Obaja sme sa v oblekoch chvíľku pomordovali so škaredou veľkou debnou a bolo to vybavené. Každú chvíľu mali totiž prísť veľvyslanci, aby sa povozili našou raritou - vláčikom s najstaršou funkčnou lokomotívou na Slovensku. Všetko šlo hladko, veľvyslancov povozili, pohostili. R. Schuster s každým pohovoril nemecky, anglicky, maďarsky, rusky, ba aj po slovensky. Ako tlmočník som si pri neformálnych debatách už ani neťukol.

 

S vtedajším primátorom Rudolfom Schusterom som spolupracoval len zriedka, ale vídal som ho veľmi často. Najmenej raz denne, ale niekedy 4x, ako šiel ulicami mesta. Večer o desiatej už väčšinou sám. Ale mal so sebou zápisník. Čo tam zapísal, na druhý deň bolo opravené / upravené / upratané.

Za jeho primátorovania vznikla polícia, ktorá bola skutočne mestská. Videl som, ako ktosi odhodil zápalku do koša, no netrafil. Hneď sa pri ňom objavil policajt a láskavo (áno, aj tak sa to dá), ho upozornil, aby tú zápalku zdvihol, čo sa aj hneď stalo. A počul som v prázdnej ulici, ako sa rozbila fľaša. Vypadla z rúk opilcovi. Neviem, odkiaľ sa vzal, no hneď bol pri ňom mestský policajt, ktorý si nad ním postál dovtedy, kým potácajúci sa opilec črepy nepozbieral.

Boli časy, keď pešia zóna bola ozaj pešou. Len včas ráno sa na ňu smelo. Raz to porušil bulharský prezident. Rudolf Schuster sa sťažoval na ministerstve zahraničných vecí.

V Žiline menia dlažbu, ktorú položili len pred 20 rokmi. U nás je kvalitná porfýrová z Talianska, to bolo reči, že je o čosi drahšia. A stromy na Hlavnej. Nebolo nám všetko jedno, keď ich pílili. Tých nových je viac, no vidno spoza nich aj krásu košických fasád.

Niekto, kto mal mesto za svoje, rozumel mu a bez dlhých rečí robil, čo bolo treba. Najlepšie hneď a neopakovateľným spôsobom.

Aj vtedy v Čermeli. Mohol zavolať na tú škaredú debnu niekoho z najbližších spolupracovníkov, nech pošlú po niekoho, kto by ju odložil. Ale to nebol Schusterov štýl.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?