Referendum ?

Autor: Milan Kolcun | 22.1.2015 o 18:28 | Karma článku: 10,29 | Prečítané:  2780x

Pred viac než štvrťstoročím sme sa prudko tešili na demokraciu. Niekedy sme vedeli, do čoho ideme, viac inokedy menej. Slobodné voľby sa nám zdali najprv fajn, potom nás prišlo k urnám zakaždým menej. Poslanci sa skryli za programy strán a aroganciu, máloktorého poznáme inak ako z televízie, ak vôbec. Pri voľbe prezidenta ich už radšej obchádzame priamou voľbou.

Ešte priamejším nástrojom vyjadrenia vôle (aktívnej väčšiny) ľudu sú referendá. Zakaždým keď nadobudne viac než desatina zo všetkých voličov (v tom počte sú už aj tí apatickí) dojem, že niečo je dôležitejšie, než aby sme to zverili straníckym i nestraníckym poslancom, zozbiera viac než 400 000 podpisov, čo nie je ľahké.

                Každé referendum sa pýta na názor väčšiny priamo, na rovinu a bez politických vytáčok poslancov so stále menším mandátom, keďže ich volí zakaždým menej voličov . Referendum sa dopracúva k odpovedi bez medzičlánkov a bez sprostredkovateľov. V tom vidím jeho hodnotu. A právna vhodnosť jeho otázok prechádza sitom Ústavného súdu.

                Na každom referende som bol a na každé aj pôjdem. Z úcty k  viac než  400 000 spoluobčanom.  Našli si čas i odvahu, ba zadarmo investovali energiu (zbieraním podpisov i agitovaním), aby sa ostatných opýtali, na ich názor. Možno raz aj my budeme niečo považovať za také dôležité, že sa budeme chcieť spýtať celého Slovenska. My, vekovo 40+, si pamätáme časy, keď na náš názor nebola zvedavá ani strana ani vláda.

Na referendá chodievam aj z radosti, že už to tak nie je. Že je niekto zvedavý aj na moju odpoveď. Že naozaj mám možnosť voľby pri odpovedi na otázku svojich spoluobčanov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?