Ako som sa spovedal

Autor: Milan Kolcun | 24.3.2016 o 10:37 | Karma článku: 11,11 | Prečítané:  1773x

„Vieme ľudí liečiť, ale nemôžeme im dať rozhrešenie“, - povedal raz na záver relácie v Českej televízii najlepší český psychiater. Nepoznám lepší dôvod na nový začiatok v živote než spoveď. Keby jej nebolo, malé hriechy by boli (u

Človek, ktorý napravil krivdy a  dobrovoľne sa ospravedlnil, už má chuť zostať lepším. K tomu chýba čerešnička na torte – spoveď. Vyžalovať hriechy na seba. Je to sprevádzané bruchobolením. Tá hanba pred samým sebou však patrí k očiste.

Kňaz potichu počúva. Práve som sa dovolal na najlepšiu linku dôvery. Komunikuje so mnou profesionál, ktorý takých spovedí už vypočul tisíce. Vie, čo zaberá na koho. Je dobrý pozorovateľ, skvelý psychológ, výborný mediátor medzi mnou a Bohom. Kňaz je špecialista.

Ako deti sme sa báli  kňazov, že budú hromžiť. Najmä starších. V Košiciach už takých hádam niet. Cítiť radosť, že ste prišli na spoveď. Lebo ste nemuseli. Keďže aj kňaz je z času na času tiež spovedajúcim sa, rozumie mi.

Prichádzajú rady. Praktické a šité na mieru. Inšpirácie na premýšľanie. Každá veta dobre mierená, presne na mňa. Ledva stíham vnímať.  (Osobný prístup je vec, ktorá by mi u bratov evanjelikov chýbala, keďže majú spoločnú spoveď.)

Po odčinení, čoho sa dalo, a ospravedlnení, dostávam ešte duchovný trest. I tu sú často už preč časy, keď ním bolo 3 x Otčenáš a 3 x Zdravas. Čoraz častejšie počúvam, ktorý úryvok si mám doma pozrieť v Biblii, prípadne že ju mám čítať chvíľu každý deň, kde sa mi otvorí. Alebo si mám vybrať jeden z hriechov, s ktorým zabojujem a ten vydržať nepáchať. Prípadne nezabudnúť spraviť každý deň jeden nezvyčajný bonusový dobrý skutok, ktorý by odo mňa nikto nečakal...

Som vyzvaný, aby som ľutoval. Sú to slová naučené, no v celej spovedi najviac precítené. Aj keď mi hlavou prebehne, že sa neubránim hriechom ani v budúcnosti (poznám sa), no v tejto chvíli je predsavzatie, vydržať čo najdlhšie a hrešiť čo najmenej, vo mne najsilnejšie.

Z kresťanov sa niektorí posmievajú, že im sa to hreší, keď sa z toho potom môžu vyspovedať. To môže tvrdiť, len ten, kto nepochopil vážnosť spovede. Kto takto chodí na spovede, pácha zároveň ďalší hriech: prílišné spoliehanie na Božie milosrdenstvo.  

Niektorí zasa tvrdia, že niektorí ľudia chodia na spoveď, no pritom sú zlí.spovedať. Český brat Vojtěch Kodet kontruje: -Predstavte si, akí by boli ešte len zlí, keby nechodili...

Na záver spovede prichádza katarzia. Kňaz odrieka slová rozhrešenia. „Milostivý Boh...“ Zimomriavky po tele kulminujú, keď sa jeho ruka zdvihne a začína žehnať: „A ja Ťa rozhrešujem... v mene Otca i Syna i Ducha svätého.“

A je to. Som čistý. Kto neberie spoveď formálne, vie že niet krajšieho pocitu. Poletujem. Ľahkosť bytia a kúsok neba prežívam už teraz. Nič nie je problém. Ničoho sa nebojím. Napadá mi, ako kadekomu pomôcť. Len čím dlhšie podržať ten pocit.

Voľakedy som preferoval kňazov, ktorí ma nepoznali. Zdalo sa mi blbé odhaliť sa známemu v tom najhoršom svetle. Neskôr som spoznal výhody stáleho spovedníka i spovedania sa u kamarátov. Kamoš - kňaz na požiadanie vždy ochotne vyspovedá aj mimo kostola, počas prestávky v škole, u neho či u mňa počas návštevy. Už vie, v čom som slabý, má pochopenie, nechýba mu kontext. Čo sa o mne dozvedel, mimo spovede nerozoberá so mnou ani náznakom. Viem, že za takýto druh najvyššej diskrétnosti niektorí kňazi zaplatili životom, no spovedné tajomstvo nevyzradili.

Viem, že kňaz sa teší z každého kajúcnika, či to dáva najavo alebo nie. No kňaz - kamoš akoby sa radoval dvojnásobne. Pamätám sa, ako raz po spovedi jeden taký vyskočil a hneď mi srdečne triasol rukou. Zdalo sa mi, že je ešte šťastnejší než ja. Nadšene volal: - Milan! Pán Ježiš ti odpustil hriechy. Požehnané sviatky!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?